17.01.2023

Ilmunud on uus vastsündinute kinkeraamat „Pisike puu“

Raamat „Pisike puu“

Eestis on juba üle 15 aasta ilus traditsioon, mille kohaselt riik kingib igale vastsündinud Eesti lapsele Eesti Lastekirjanduse Keskuse eestvedamisel ja kultuuriministeeriumi toel valminud raamatu „Pisike puu“. Värskeim, 2022. aastal trükist ilmunud kinkeraamat kannab alapealkirja „Lapsepõlve lood ja laulud”.

Peredeni jõuavad raamatud kõikjal Eestis kohalike raamatukogude kaudu. Paljudes kohtades antakse kingitus üle omavalitsuste poolt korraldavatel pidulikel üritustel, kus tervitatakse uusi ilmakodanikke ja õnnitletakse vastseid lapsevanemaid.  Välisriigis tuleb raamatu saamiseks pöörduda Eesti välisesindusse. Raamatute laialijagamist aitab korraldada välisministeerium.

Värskeima kinkeraamatu koostajateks on keskuse lastekirjanduse uurija Jaanika Palm ja lastekirjanduse konsultant Ülle Väljataga, raamatu on illustreerinud Anu Kalm.

Kogumiku pealkiri on pärit Ott Arderi luuletusest „Pisike puu“, mis on ühtlasi raamatu nimiluuletus. Raamatust leiab rahvalaule ja -jutte, aga ka Ernst Enno, Jüri Parijõe, Heljo Männi, Ellen Niidu, Ott Arderi, Leelo Tungla, Aino Perviku, Andrus Kivirähki ja paljude teiste autorite loomingut pere pisematele. Kirjeldatud on nii argipäevade toimetusi, nagu söömine, pesemine, jalutuskäigud, kuid oma osa on ka tähtpäevadel, nagu jõulud, emadepäev, vabariigi aastapäev või mõni muu oluline sündmus.

Beebidele mõeldud kinkeraamatu traditsiooni algatas 2007. aastal Eesti Lastekirjanduse Keskus raamatuga „Minu esimene raamat“.  Aastatel 2008–2014 kandis beebiraamat pealkirja „Las laps loeb“, koostajaks Heiki Vilep ja väljaandjaks SA Kultuurileht. Alates 2015. aastast on kinkeraamatu koostaja ja väljaandja taas Eesti Lastekirjanduse Keskus. Projekti rahastab Kultuuriministeerium.

Täiendavat infot 2022. aastal välja antud kinkeraamatu „Pisike puu. Lapsepõlve lood ja laulud” kohta saab siit