Ilon Wiklandi 90. juubelile pühendatud raamatunäitus

Elva Linnaraamatukogu lasteosakonna õppeklassis on üleval Ilon Wiklandi 90. juubelile pühendatud raamatunäitus, mis tutvustab kunstniku illustreeritud ning ka tema poolt kirjutatud raamatuid.

llon Wikland (sündinud 5. veebruaril 1930 Tartus) on eesti päritolu rootsi kunstnik ja illustraator, kes on tuntud kui Astrid Lindgreni raamatute illustreerija. Ilon sündis Tartus ning veetis lapsepõlve vanematega koos Tallinnas ning hiljem Haapsalus vanavanemate juures elades. Kui tüdruk oli 14-aastane, saatsid vanavanemad ta Eestist sõjakoleduste hirmus Rootsi. Seal asus Ilon kunsti õppima ning juhuse tahtel sattus koostööd tegema armastatud lastekirjaniku Astrid Lindgreniga. Wikland joonistas järgemööda pilte sellistesse Lindgreni raamatutesse nagu  „Bullerby lapsed”, „Karlssoni lood“, „Röövlitütar Ronja”, „Vennad Lõvisüdamed” ja paljud teised. Kirjaniku ja kunstniku koostöö ning sõprus kestis ligi 40 aastat, kuni Lindgreni surmani.

Lisaks Lindgreni loomingule on Wikland illustreerinud teistegi tuntud Rootsi kirjanike ning teiste maade autorite teoseid. Tema pildid on soojad, südamlikud ning turvatunnet loovad. 1990ndate aastate algul hakkas illustraator Rootsi kirjastuste palvel oma lapsepõlvekogemusi raamatuteks kirjutama. Nii sai kunstnikust ka kirjanik. Tuntud rootsi lastekirjaniku Rose Lagercrantziga koostöös valminud „Pikk, pikk teekond” pajatab kunstniku lapsepõlvest Haapsalus ja põgenemisest Rootsi. „Sammeli, Epp ja mina” jutustab Iloni esimesest koolipäevast Tallinnas. Barbro Lindgreniga koostöös valminud „Minu vanaema majas” räägib Iloni lapsepõlvest Haapsalus, nagu ka „Kartulilapsed”. „Kullake” jutustab aga traagilise loo väikese tüdruku lemmikust, kass Miisust.

2009. aastal avati Haapsalus kunstniku auks  teemakeskus Iloni Imedemaa, kus saab nautida idüllilist lapsepõlvemaailma nii, nagu Ilon seda oma piltidel kujutab. Teemakeskuses asuvad ka raamatuillustratsioonide originaalid, mis kunstnik 2004. aastal Eesti riigile kinkis. Hetkel elab Ilon Wikland Rootsis Stockholmi lähedal.