Lugeja soovitab

Liina (38) soovitab:

Don Miguel Ruiz "Neli kokkulepet : tolteegi tarkuseraamat", 2008

Autor kirjutab lihtsalt oma väikeses raamatus, kuidas nelja kokkulepet pidades saab oma elu muuta.
Kui tekkis huvi, mis need neli kokkulepet on, siis toon need lühidalt välja:
1) Ole oma sõnades laitmatu
2) Ära võta midagi isiklikult
3) Ära tee oletusi
4) Anna endast alati parim
Pikemalt saab nende kokkulepete kohta lugeda juba raamatust endast.
Soovitan!

Sirje (69) soovitab: 

Endla Tegova "Tunglejad", 1980

Seda raamatut olen lugenud neli korda. See on nii hea raamat!
Nüüd juhtus nii, et kutsikas „sõi mu raamatu ära“! Kahjuks seda enam kusagil saada pole ja mul on väga hea meel, et see on Elva raamatukogus veel alles. „Tunglejad“ räägib meie ajaloost, armastusest, suhetest jm. Lugedes saab naerda ja nutta! Mulle on boonuseks, et olen ise elanud paikades, millest raamatus juttu, seepärast on palju tuttavat. Soovitan julgelt!

Leini (63) soovitab:

Urve Tinnuri „Kapi taga elab ingel“, 2023

Lugu kajastab ühe noore naise elukäiku koos tema murede ja rõõmudega. Rasketel aegadel mõtles tüdruk välja ingli, kes teda lohutas ja andis nõu. Raamat puudutab tänapäevaseid probleeme ja on üllatava lõpuga.

Kristina (46) soovitab:

Camilla Sten „Kadunud küla“, 2019

Tontlik, õudne, jube, samas haarav ja põnev, kuid kurb lugu.
Nii raske oli käest panna, sest ma armastan tühje külasid ja vaime, kes neis liiguvad. Need kohad inspireerivad mind kuidagi.
Silvertjärn on küla Rootsis, kus aastal 1959 tavalisel suvepäeval kõik inimesed ootamatult kadusid. Justkui oleks teatud kell lihtsalt seisma jäänud.
Noor filmitegija Alice tuleb viieliikmelise meeskonnaga Silvertjärni, et uurida linnarahva kadumise saladust. Tema vanavanaema oli selles külas sündinud ja kasvanud.
Romaani ülesehitus on väga hea - paralleelselt sai lugeda nii tänapäeva kui ka mineviku sündmustest ning mõlemast looharust saadud vihjete järgi hakkas lõpplahendus koitma.
Väga hästi kirjutatud. Tasapisi viis lugu mind külavaheteedele, vihjed kiirgasid ridadest kohe alguses, panid võpatama, tekitasid kahtluseid, ehmatasid uuesti ja ajasid judinad peale. Kui see linn olemas oleks, läheksin sinna kolama.
Lõppu, st üht osa lõpust ma tõesti ära ei arvanud, kohe kuidagi mitte ei oleks nii arvanud. Raamatus on nii mitu, tõesti nii mitu tahku, varju, kurbust jne jne.

Liina (38) soovitab:

Khalil Gibran "Prohvet", 2012

Khalil Gibran on Liibanoni päritolu araabia- ja ingliskeelne ameerika kirjanik. Ta on ka müstik, kunstnik ja filosoof ning kirjutas oma tähtteost „Prohvetit“ nelikümmend aastat, noorukipõlvest küpse eani. Selle õhukese raamatu tõlkimine võttis igapäevase meditatsioonina Doris Kareval aega aastaid.

See raamat on nagu vestlus prohvetiga, kes kõneleb armastusest, abielust, lastest, rahast, söömisest, kirest, ilust, valust, palvest, usust, jumalast, heast ja halvast ning paljust muustki. Antud teos jagab lihtsaid ja tabavaid tarkusi kõige kohta, mis elus on oluline ja see avardab suuresti lugeja maailmapilti.

Teos on aktuaalne ka tänasel päeval, kus igapäeva rutus ununeb, et mis selle kõige mõte on. Doris Kareva tõlge paneb Gibrani sõnad hingesügavustes eriliselt kõlama. Kahtlemata on see raamat, mille võib küll kiirelt läbi lugeda, kuid mis vajab aega, et settida ning mis ennast ikka ja jälle tagasi lugema kutsub.

Üks minu lemmikuid lõike Prohvetis räägib Jumalast:
“Ja kui tahaksite tunda Jumalat, ärge püüdke sellepärast mõistatusmängu mängida. Parem vaadake enda ümber ja te näete Teda mängimas teie lastega.
Ja vaadake maailmaruumi; te näete Teda kõndimas pilves, sirutades käsi välja välguks ja lastes neil alla langeda vihmas. Te näete Teda naermas lillede keskel, siis tõusmas ja lehvitamas käsi puude latvades.” (lk 127)

Täielik teos on saadaval ka veebis aadressil:
https://raulpage.org/prohvet/

Karita soovitab:

Kuni 2024. a. 7. jaanuarini on Eesti Rahva Muuseumis võimalik vaadata näitust "Konrad Mägi. Seninägemata maalid". Näitus toimub Konrad Mägi Sihtasutuse ja Eesti Rahva Muuseumi koostöös. Näituse tarbeks valmisid kaks trükist, mida soovitan lugeda.

"Konrad Mägi. Seninägemata maalid", 2023.

Näituse kataloogi koostas Eero Epner. See sisaldab lisaks eksponeeritud 36 maalile pilte ja selgitavaid tekste, palju informatsiooni selle kohta, mida on näituse kuraator Eero Epner ja perekond Kunila seni saanud dokumenteerida Konrad Mägi pärandist.
Joonas Sildre "Värviline mägi", 2023

See on graafiline romaan Konrad Mägist. Autor on põhjalikult tutvunud kunstniku elu, loomingu ja reisidega. Nagu pärlid kangastuvad lugemisel eri etapid kunstniku lühiajalises elus.
Mõlemad trükised on igati kaasakiskuv lugemiselamus ja neid on võimalik soodushinnaga soetada endale Eesti Rahva Muuseumi kaupluses.
Kas elvalased teavad, kes oli Bronislav Orlovski ja kuidas ta sattus Konrad Mägi modelliks? Seda saate teada kui tutvute kataloogiga või külastate näitust "Konrad Mägi. Seninägemata maalid".

Silvi (85) soovitab:

Jillian Cantor "Kadunud kiri", 2020

Armastuse ja õnne sümbol - eedelveiss.
Elena oli seitseteist, Kristoffist aasta noorem, ning meenutas poisile tema lumivalge naha, pikkade laineliste helepruunide juuste ja säravroheliste silmadega eedelveissi.
Raamatu rullub lahti teise maailmasõja ajal Austrias.
"Kui mina marke vaatan, näen ainult paberit ja trükivärvi," ütleb raamatus noor naine Katie Nelson. Margid on abivahendiks kirjade ühest kohast teise saatmiseks, aga võivad olla ka salasõnumid. Miks kleepida mark kirjale tagurpidi? Kas võõrast kirja tohib avada? Ja millist marki otsis Katie? Lõpuks, kes oli see salapärane naine, keda Katie isa lootis üles leida, olles ise juba vanadekodus?
Lugege mõnuga! 🙂

Raamatukoguhoidja Pille soovitab:




Mõnikord oma täiskasvanud inimese elus on lihtsalt suurepärane avada mõni lasteraamat. Siin paar soovitust, kui otsite ideid kingitusteks. 🙂

P. Stewart ja C. Riddell „Sünnipäevakingid“, 2000

Kas teate, mis on kuuvalgusepudel ja õdususekarp? Lugege!
Epp Petrone „Ma kingin sulle jõe“, 2015

Kaunis tekst annab edasi kogu armastuse, mida üks vanem oma lapsele kinkida võib. Ükskõik, kui suured või väikesed me oleme. Mõtet toetavad Kamille Saaberi kaunid pildid.

Mare (69) soovitab:

Eesti- ja võrukeelne pilteepos "Kalevipoeg" I-III, 2014-2017

Selle konkreetse väljaande tutvustamisel käisin Tartus Rahva Raamatus. Kohtusin seal tuttavaga, kelle tohutult sügav teksti mõtte tunnetamine oli minu jaoks hinge põhjani liigutav. Ta märkis, et "Kalevipojas" on mõned äärmiselt sügavad teemad, kuid neid mõistad alles siis, kui oled ise sellega oma elus kokku puutunud. Ta soovitas "Kalevipoega" kindlasti uuesti lugeda. Valisin lugemiseks just pilteepose variandi.
See on noore mehe konarlik täiskasvanuks saamise ja kuningaks kasvamise lugu. Mõnigi selle loo tarkusetera kuluks ka tänapäeval marjaks ära.
Kaasahaarava ja jõulise emotsiooniga piltide kõrval mõjub tekst eriti kergelt ja luuleliselt. Olles ise võru keelse emakeelega, hämmastab ikka ja jälle selle keele rikkus ning võimekus edasi kesta ja edeneda.

Esta (70) soovitab:

Siegfried von Vegesack "Balti tragöödia", 2009

See raamat jutustab baltisakslaste loo siin maal. Algab 20. saj. alguse mõisaidülliga. Lõpuks jõutakse keerulistesse Vene revolutsiooni aastatesse ja sõjaaegadesse, mis jätavad Balti aadlikud kõikide rinnete vahele. Väga huvitav lugemine.

Raamatukoguhoidja Imbi soovitab:

Jill Santopolo "Valgus, mille lasime käest”, 2017

Et puhkusereisil olles mul seekord lugemist kaasas ei olnud, haarasin selle raamatu hea sõbra lugemislaualt ja näppu see mulle jäigi. 🙂
Lucy ja Gabriel kohtuvad New Yorgi ülikoolis päeval, kui toimub terrorirünnak kaksiktornidele. Kui nad kohtuvad aasta hiljem uuesti, siis see on saatus... Algab nende kaasahaarav, liigutav ja mõtlemapanev teekond valikutest, mida me teeme armastust otsides. Loo lõpp on üllatav ja emotsionaalne.

Raamatukoguhoidja Teele soovitab:

Kristi Piiper "Esimene kord", 2023

Raamatu peategelane on 15-aastane Anna Elisabeth. Ta on vaikne tüdruk, kes seltskonda ei kipu. Miskipärast on ta sattunud kahe klassiõe pilkealuseks. Enamasti suhtleb Anna oma pinginaabri Fränkiga. Anna kodus on samuti probleemid - tema perekond laguneb. Anna süüdistab ema, et see midagi pere päästmiseks ette ei võta. Tüdruk otsustab hakata abi otsima internetist ja satub suhteparandaja Kevini peale, kes väikese tasu eest annab nõu, kuidas oma hingehädadega toime tulla. Anna proovib Kevini soovitusi ühel klassipeol kasutada ja need isegi töötavad. Klassi väljasõidul juhtub aga midagi sellist, mis Anna elu põrguks muudab. Anna kannatab ja teeb ootamatu otsuse.
Lugejad saavad otsustada, kas nad julgeksid samamoodi toimida nagu peategelane.
Raamat paneb mõtlema, millist kahju võib teha salaja tehtud pilt, kui see satub valede inimeste kätte. Raamatu lõpus on päris kooliõpilaste kogemused netikiusamisest.

Liina (37) soovitab:

Nedra Glover Tawwab “Pane paika oma piirid”, 2021

See raamat peaks minu meelest olema kohustuslik kirjandus gümnaasiumis või soovituslik kirjandus enne täiskasvanuikka jõudmist. Olen näinud, et paljudel inimestel on probleeme oma piiride seadmisega. Kas tuleb ette, et sa ei julge öelda ei, kartes vastaspoole reaktsiooni? Kas tunned, et su õlgadele on kogunenud pinge, mis plahvatab ebasobival ajal ja viisil? Kas tunned, et sind ei väärtustata, sul on madal enesehinnang? Kui tunned end ära, siis soovitan selle raamatu käsile võtta. See raamat on väga hea abimees tervislike piiride seadmisel ja rahu leidmisel erinevates elu aspektides. Raamatus on keerulised psühholoogiaalased printsiibid pandud kõigile arusaadavasse keelde.
Kehvad piirid võivad meil olla iseendaga, perega, sõpradega, tööl, sotsiaalmeedias jne. Autor jagab oma raamatus võtmed tervislike piiride seadmiseks ja oma elu ilma kahetsustundeta elamiseks. Boonusena on raamatu lõpus test eneseanalüüsiks.
“Endast hoolimise juurde kuulub piiride kehtestamine!”
(G. Tawwab, lk 22)

Raamatukoguhoidja Pille soovitab: 

Taavi Jakobson "Tõeline jumalaosake", 2014

Raamat pälvis 2014. a. Betti Alveri nimelise debüüdipreemia. See on vaimukas ja irooniline lugemine teemal, mis on aktuaalne ka täna – valeuudised. Allikaid kontrollimata võidakse meile esitada ajakirjanduse poolt valeväiteid. Raamat räägib, kuidas üks selline valeuudis võib käima lükata võimsad sündmused.
Noor andekas teadlane püüab propageerida laiemale publikule teadust – kirjutab lihtsaid artikleid, kuid neid ei avaldata. Ükskord siis pahameelest kirjutab ta väljamõeldud loo, et on avastanud sellise aineosakese, mis tekitab ajanihke - meil on justkui ajas rändamise võimalus. Ja see lugu avaldatakse. Mis kõik edasi juhtub, lugege juba raamatust!

Liina (37) soovitab:

Gary Chapman "Armastuse viis keelt"

Raamat räägib sellest, et armuda on lihtne, aga jääda armunuks on katsumus. Kuidas hoida oma suhe värske ja ületada konfliktid, arusaamatused, igavus igapäeva elus ja rutiin? See raamat on soovituslik lugeda igale paarisuhtes olevale inimesele. Dr. Gary Chapman on tunnustatud pereterapeut ja tema viis armastuse keelt on aidanud paljusid paare.
Nagu me räägime erinevaid keeli, näiteks inglise või prantsuse keelt, nii on ka armastuse väljendamiseks erinevaid keeli. Keelest, milles räägid sina ei pruugi sinu abikaasa üldse aru saada ja vastupidi. Chapmani armastuse keelteks on tunnustussõnad, kvaliteetaeg, kingituste tegemine, teenimiskunst ja füüsilise puudutuse keel. Nende keelte oskus võimaldab teil oma partnerit paremini mõista.
Näiteks, kui abikaasa kasutab tunnustussõnu ja ütleb sulle, et ta
armastab sind, aga sina hoopis kasutad kvaliteetaega oma tunnete
väljendamiseks, siis võib tekkida suhtes arusaamatusi. Abikaasa lausub ilusaid sõnu, aga sina sooviksid hoopis koos süüa teha või koos rattaga sõita või koos jalutada. Näiteks, kui abikaasa teeb karjääri, et ennast teostada ja perekonda materiaalselt toetada, siis sina võid tahta koos rohkem aega veeta. Mõistes partneri armastuse keelt on võimalik suhet värskendada ja toetada positiivses suunas.
Raamat soovitab õppida abikaasa armastuse keelt, sest see võib viia teie suhte uuele tasemele. Rääkides partneri armastuse keelt saate ennast teha arusaadavaks ning vältida arusaamatusi.
Raamatu lõpus on väga hea test oma esmase armastuskeele väljaselgitamiseks.
“Armastus on valik ja valimisega võib ükskõik kumb abielupool algust teha juba täna.” (Chapman lk 148)

Triin (37) soovitab:

Charlotte Brontë "Jane Eyre"

Minu lemmik. Lugesin seda pika aja, mitme aasta jooksul, sest aega lugemiseks oli harva. Raamat rändas minuga kaasa erinevatesse kohtadesse. Kindlasti väga õpetlik romaan, puhas klassikaline teos. Lugu, kus lugeja saab kaasa elada peategelase kasvamisele ja arengule.

Liina (37) soovitab:

James Clear "Aatomharjumused : lihtne ja tõestatud viis heade harjumuste tekitamiseks ja halbade murdmiseks", 2019

See on väga praktiline ja kasulik raamat erinevate positiivsete muudatuste esilekutsumiseks oma elus. Autor räägib sellest, kuidas tekitada positiivseid harjumusi, et saavutada rohkem tehes vähem.
Põhimoto on: üks väike samm korraga.
Ei ole oluline, millised on sinu eesmärgid, raamat annab süsteemi, kuidas luua positiivseid harjumusi, tõmmata kriips peale halbadele ja kuidas tehes väikseid muudatusi jõuda suurte tulemusteni.
Halvad harjumused kipuvad korduma, sest sul on ebasoodne harjumuste süsteem. Raamat annab süsteemi, mis muudab sinu elu positiivses suunas. Autor kirjeldab, kuidas edukad inimesed erinevatel aladel on kasutanud väikeste positiivsete harjumuste kultiveerimist suurte õnnestumiste saavutamiseks jõudmaks oma ala tippu.
Raamat õpetab, kuidas teha aega uutele harjumustele, kuidas ennast motiveerida, kuidas kujundada oma elukeskkond selliseks, et see soodustaks õnnestumist,
kuidas saada tagasi ree peale, kui oled libastunud jne.
"Aatomharjumused" muudab sinu arusaama progressist ja edust ning annab lugejale tööriistad ja strateegiad,
mida on vaja oma harjumuste muutmiseks.

Näiteks, kui soovid muuta oma liikumisharjumusi, siis tuleb liikumine teha lihtsaks ja alustada väikestest sammudest. Tuleb panna oma trenniriided ja tossud kergesti kättesaadavale kohale ja teha alguses väikesed sammud kuid järjepidevalt.
Näiteks, kui soovid maratoni joosta, siis alusta
väikesest kepikõnnist umbes 5 kilomeetrit 5 korda nädalas, mitte ära jookse kohe 10 kilomeetrit korraga. Suur amps ajab suu lõhki. Tõsta distantsi vaikselt ning järk-järgult. Hiljem tõsta vaikselt kilometraaži ning liigu maratoni läbimise suunas.
Raamatus esitletud süsteemid aitavad näiteks valmistuda maratoniks, kirjutada raamat, võtta kaalus alla, koristada maja, teha karjääri, omandada doktorikraad, jõuda oma ala tippu. Seda kõike saab teha väikeste sammudega paremate harjumuste suunas.
See raamat muutis minu elu positiivses suunas. See aitas mul näha oma halbu harjumusi, neid likvideerida ning aitas genereerida uusi positiivseid harjumusi. Raamatus mainitud strateegiad on kõik tegelikult loogilised, aga millegipärast paljud ei kasuta neid igapäevaselt. Hea on juba teadaolev üle korrata ning teha oma elus vastavad korrektuurid. Kordamine on tarkuse ema!

Eeva (58) soovitab:

Mario Vargas Llosa "Paha tüdruk", 2020

See raamat on maailmakirjandus parimas mõttes - panoraamne, hariv, haarav. See on pooldokumentaalne kultuure ja ühiskonnaprotsesse avav filosoofiline vaade inimeste püüdlustele sessinases ilmas toime tulla ja õnnelik olla.
Lugemine kulges mõnuga, vahepeal sama palavikuliselt nagu ka kirjeldatud armastuslugu. Elasin kaasa mõlemale peategelasele kogu draama ja dramaatika registri ulatuses, sest kirglik armastus, võib öelda, et inimlik totaalne armastus ongi selline - ei ole õndsust ilma sügava, sisemust rebestava kannatuseta, mis kohati võib tunduda armuhullusena, elu ja surma küsimusena.
Sain elamuse, armastus ja lugu puudutas mind - olin lummuses veel mitu päeva pärast lugemist.

Mare (68) soovitab:

Valdur Mikita "Tartu tähestik, ehk, Tarto maine ja taevane trükis", 2017

Tore ja hoopis teistsugune lähenemine, kuidas ühte linna tutvustada!

Triin (36) soovitab:

Joel Haahtela "Adèle'i küsimus", 2020

See on rahulik, tark ja tasakaalukas raamat, mille keskmes on õppejõu rännak kloostrisse, et uurida, mis juhtus 900 aastat tagasi pühak Adele`iga.
Raamat heidab pilgu elule kloostris ja põhjustele, miks mõned mehed otsustavad varjuda ilmaliku elu eest kloostri pimedusse. Või hoopiski kloostri valgusesse? Kuidas võtta.
Raamat pakub kõlavaid mõtteid, mis kõnetavad. Tunnen, et selle raamatu lugemine rikastas mind.
Üks tsitaat raamatust: „On imesid, mis juhtuvad kiiresti ja on imesid, mis juhtuvad aeglaselt. Kiireid imesid ootavad inimesed hea meelega, aga aeglasi imesid nad isegi ei märka. Ja maailm on ometi täis aeglasi imesid.“
Samuti on minu jaoks tähelepanuväärne raamatu alguslõik, mis kõlab nii: "Just hakkas lund sadama. Räägitakse, et tähed on inglite südamed, mis põlevad nende läbipaistvates kehades. Pimedus aga kujutab endast kustunud südameid, mida on mitu korda rohkem, ning seepärast on öös rohkem pimedust kui valgust. Ja lumesadu on kustunud südamete tuhk."

Liivia (59) soovitab:

Michel Tournier "Kaspar, Melhior ja Baltasar", 1994

Leidsin raamatu juhuslikult Rõuge külalistemaja raamatukogust. Raamat sai meeldivaks kaaslaseks neil mõnel puhkusepäeval.
Prantsuse kirjaniku Michel Tournier’ (s. 1924) romaan on fantaasiaküllane lugu Piiblist tuntud kolmest hommikumaa targast – legendides räägitakse neist kui kuningaist -, kes tähte järgides lähevad vastsündinud Jeesust kummardama. Kõigil neil, nagu ka Indiast teele asunud neljandal peategelasel Taoril, on oma eesmärk ja oma lugu rääkida. Loos kirjeldatakse nende teekonda.
Sõna saavad ka eesel, härg ja veel tegelasi, kes olid selle ajaloolise sündmuse tunnistajateks.

Piia (50) soovitab:

Jojo Moyes "Tähtede jagaja", 2022

Mul oli suur rõõm Jojo Moyesi uut raamatut lugeda.
Tõestisündinud loo põhjal kirjutatud raamat jutustab viiest ebatavalisest naisest, kes 1930ndate Ameerikas otsivad oma kohta nii elus kui armastuses.
Erakordselt kaasahaarav ja südamesse pugev romaan, mida on väga raske käest panna.
Selle looga tehakse sügav kummardus raamatutele ja raamatukoguhoidjatele, kes läbi raskuste ja vastuseisude leiavad võimalusi tähtede jagamiseks ehk siis kirjasõna ja teadmiste levitamiseks.

Raamatukoguhoidja Teele soovitab lugemist suurematele lastele:

Ida Tufte Michelsen "Alma Freng ja päikesepüüdjad", 2022

Raamat räägib ühest tavalisest tüdrukust, kes elab koos oma isaga ja on sunnitud palju kolima.
Ühel päeval ilmub välja vanaema, kellest tüdruk midagi ei tea. Vanaema sõnul on tüdruk päikesepüüdja ja ta peab õppima lendama. Kuid Alma isa ja vanaema suhted pole kõige paremad. Nii peavad Alma ja tema vanaema lendamist õppima salaja. Almat ootavad ees põnevad ja kohati ohtlikud seiklused. Raamatu lõpus selgub nii mõnigi ootamatu asi.
See on lugu vaprusest, sõprusest, kättemaksust ja võluväest. Hea raamat neile, kellele meeldivad Harry Potteri raamatud.

Anneli (62) soovitab:

Tõnu Õnnepalu „Aaker“, 2019

Õnnepalu kirjutab ehedalt väliseestlusest Kanadas ja sellest, mida tähendab olla pagulane. See on väga hästi kirjutatud. Samal ajal heidab autor tegelikult kaugelt pilgu Eestimaa peale. Ta analüüsib Eestimaa kultuuri olukorda ja vihjab ka poliitikale. Eriliselt soovitan lugeda lehekülgi 124-169.
Kuna autor on bioloog, siis loodusesõbrale peaks pakkuma huvi ka tema looduskirjeldused. Tänu raamatule sain teada sellisest linnust nagu kaur ja kui eriline isend ta on teiste lindude seas.

Eike (54) soovitab:

Lucinda Riley "Tüdruk kaljunukil", 2014

Töökaaslane rääkis, kuidas ta tütar ütles selle raamatu kohta: "Ema, see võiks sulle meeldida!" Kikitasin kõrvu ja läksin laenutasin raamatu endale. Ei pidanud pettuma. Peale toredat lugemiselamust leidsin, et selline süllekukkunud soovitus peab edasi minema. Rääkisin oma täditütrele. Selgus, et see on üks tema lemmikautoreid ja ta pole kunagi pidanud pettuma.🙂
Ka minu töökaaslasele raamat meeldis.
Lugu on toredasti üles ehitatud, haarav, hoidis lõpuni välja enda küljes. See on kahe perekonna lugu. Sellest, kuidas perekondade vahel võib arusaamatul põhjusel olla palju solvumist, vaenu, raskeid probleeme. Aga järgnevate põlvkondade inimesed võivad oma tahte ja headusega seda muuta.

Liina (32) soovitab:

Kerttu Rakke "Küpsiseparadiis, ehk, Kaksteist kuud", 2007

Raamat kinnitab lihtsat arusaama, et kõik ei ole alati nii, nagu esmapilgul näib. Rahulikus eeslinnas rulluvad lahti elulood, milles on palju huvitavaid hetki ja valusaid õppetunde. Äratundmisrõõmu tunnevad lugejad alates teismelistest kuni keskealisteni välja.
Kõik see on samas vürtsitatud toore huumoriga, mis kedagi külmaks ei jäta.

Peeter (56) soovitab:

Lee Childi raamatusari "Jack Reacheri põnevik"

Jack Reacher on endine USA sõjaväepolitseinik, kes nüüd erus olles, rändab mööda erinevaid osariike. Tal on kaasas ainult hambahari, isikutunnistus ja veidi sularaha. Muud varandust tal ei ole, elatub sõjaväepensionist. Vajadusel ostab ta riided second-hand poest, ööbib odavates motellides ning edasiliikumiseks kasutab busse ja pöidlaküüti. Tema rahuliku kulgemise teele satuvad aga kriminaalsed, vahel isegi riigi julgeolekut puudutavad juhtumid, millesse ta siis on sunnitud sekkuma - et nõrgemad saaks kaitstud, et ebaõiglus saaks karistatud ja et pahategijad leiaksid oma õige koha. Raamatud ilmumise järjekord ei järgi Reacheri elu kulgu. Teosed jutustavad tema põnevaid seiklusi paari aastakümne jooksul. Raamatud on kaasahaaravad ja äratuntava jutustamisstiiliga ning meeldivad nii meestele kui naistele.

Lugeja Mare (85) soovitab:

Delia Owens "Kus laualavad langustid", 2019

Romaan jutustab Põhja-Carolina paduras üksi elava tüdruku täiskasvanuks saamise loo. Paduratüdruk õpib maailma tundma läbi töökuse; see on elu harmoonias loodusega. Raamat on kirjutatud läbi zooloogist autori suure armastuse looduse vastu ning on täis hurmavaid looduskirjeldusi, millega on sujuvalt ühendatud armastuslugu ja mõrvamüsteerium. See on raamat, mis jääb kauaks meelde.

Lugeja Inga (42) soovitab:

Fredrik Backman "Karulinn", 2021

See on raamat hokist. Mhmh. Spordist siis, eksole.
Ja see on raamat kõigest muust kui hokist: armastusest ja reetmisest, sõprusest ja vihast, kuritööst ja karistusest, kurja tegija(te)st ja ohvri(te)st. Kõige väiksematest tundekribalatest kõige suuremateni välja. Lapseks ja vanemaks, väikseks ja suureks, teismeliseks ja täiskasvanuks, poisiks ja tüdrukuks, heteroks ja geiks, nooreks ja vanaks olemisest. Backmanil on võime panna lugeja tundma end igaühena neist.
Tegelaste pink on pikk, aga eht-backmanlikult on nad vaat et kõik peategelased. Kohati uskumatult naljakad ja tabavad ägedalt välja joonistatud (no tegelikult kirjutatud) karakterid, keda on võimatu oma peas mitte ette kujutada. Keegi pole lõpuni hea ja keegi pole lõpuni halb, igaüks on natuke kõike- päris nagu inimesed ja elu ikka.
See raamat paneb Su nutma ja naerma, vihastama ja rõõmustama, kurbust ja lusti, üllatust ja rahu tundma. Ole valmis selleks, et päev vajub õhtusse, õues läheb pimedaks, tee külmaks ja varbad jahedaks - ning Sa ei lõpeta lugemist. Soovitan paki pabertaskurätte käeulatuses hoida- hingematvaid kohti on raamatus omajagu. Mitte niivõrd selliseid, kus elad tegelas(t)ele hirmsasti kaasa. Pigem selliseid, kus tunned neis ära ISEENDA ja oma elu ning seetõttu elad läbi hoopis omaenda tundeid, mõtteid, valu ja rõõmu.
Lõik raamatust: "Kõikidel täiskasvanutel on päevi, mil me tunneme, et oleme sügaval sisimas otsa lõppenud. Kui me enam ei tea, mille nimel me nii ägedalt võitleme, kui reaalsus ja argipäev meid enda alla matavad ja me mõtleme, kui kaua me veel jaksame. Fantastiline on see, et me kõik suudame murdumatuna läbi elada rohkem selliseid päevi, kui me ise arvame. Õudne on ainult see, et me ei tea kunagi täpselt, kui palju täpselt."
Minu südames on Backmanil alati eriline koht. Esimene kord kohtusin temaga tänu heale sõbrale, kes tõi Backmani raamatu mulle lugemiseks kirjeldamatult raskel ajal. Ja isegi siis suutis autor mu jäägitult oma maailma tõmmata ja argipäeva hetkeks tõrjuda. Sest kõikide nende keeruliste ja raskete asjade all, mis selles raamatus aset leiavad, on lõppematu ja igikestev lootus, positiivsus ja usk parimatesse võimalikkustesse. Backman on minu arust teraapiline.
P.S "Karulinnal" on järg ka: "Meie teie vastu". See raamat enam soovitamist ei vaja 🙂. Kui oled "Karulinna" läbi lugenud, siis küllap haarad ise teise osa järele.

Lugeja Viive (75) soovitab:

Triin Talk "Auhind õigesti elatud elu eest", 2022

See raamat on teistmoodi raamat, ei ole tavaline. Väga eluline lähenemine naise elule ja ühiskonnale laiemalt. Autor ei ilusta midagi. Raamat annab palju äratundmisrõõmu.

Lugeja Liis (83) soovitab:

Tove Jansson "Hilja novembris", 1995

See raamat on mu ammune lemmik. Kõik tegelased selles on omapärased olendid, aga väga inimlikud ja oma karakteriga - väike pumps, Nuuskmõmmik, Filifjonka jt. Kõik nad saavad kokku novembrikuises Muumiorus, igaüks omal põhjusel. Väga nauditav lugemine!
Lõik raamatust ühe mu lemmiktegelase kohta:
"Ta ei viitsinud üles tõusta, lihtsalt lesis ning lasi üha uutel piltidel ja mõtetel tulla ja minna nii, nagu nad tahtsid. Vahepeal ta magas, ärkas taas ning tal polnud aimugi, kes ta on. See oli rahulik ja eriliselt põnev päev."

Lugeja Eva (71) soovitab:

Raul Oreškin "Minu Peipsiveer", 2020

Nii hästi kirjutatud! Nagu oleks kohe praegu ise seal ...

Raamatukoguhoidja Pille  soovitab:

Minna Lindgren "Raevukas lesk", 2022

Lugesin seda raamatut soovitusena selle kohta, kuidas vanemaealised ennast tunda võivad. See raamat andis humoorika ja ehk ka üle võlli laadis edasi arusaamist, et elu on pidev arenguprotsess, et pensionile jäädes ja järjest vanemaks saades, ei kao see mitte kuhugi. Elu on igas vanuses pidev kohanemine, muutumine, otsing. Vaadates vanemaealisi enda ümber, kas oskame aimatagi, milliseid sisemisi arenguid nad läbivad, kuidas kohanevad ja oskavad elada täisväärtuslikku elu? Need inimesed läbivad midagi, millest ma veel praegu aru ei saa (pole ise kogenud), kuid võiksin teada. Ja nagu raamatki näitab - meie ühiskonnas on see ikka veel nö "hall ala".

Lugeja Piia (50) soovitab:

Sarah Morgan "Suveotsijad", 2022

Soe ja pehme lugemine, aga sügva ja suunava sisuga. Justkui loeks eneseabi raamatut, mis käseb sul endasse vaadata ja elada tänases päevas, võtta ette muutusi ning mitte lükata elu kuskile kaugesse tulevikku. Humoorikas ning seikluslik lugu erinevate põlvkondade naiste elust ja ellusuhtumisest. Üks vähestest raamatutest, mille ostsin omale koju, et püsiks meeles õnnelik olla.

Lugeja Jaana (41) soovitab:

Alex Michaelides "Vaikiv patsient", 2019

2019. aasta kõmulisem põnevik. Raamat, mida ei saa enne käest ära panna, kui see saab loetud. Päriselt nii ongi. Teadaolevalt on Brad Pitti eestvedamisel valmimas selle romaani järgi film. Loodame, et saab olema sama kaasahaarav ja põnev kui raamat.
Morgan Housel "Raha psühholoogia: ajatud õppetunnid jõukusest, ahnusest ja õnnest", 2021

Mis on rikkus, mis on jõukus? Me tugineme inimeste finantsedu hindamisel sellele, mida me näeme, mis on meie silma all. Tegelikult on jõukus see, mida me ei näe. Raha suurim väärtus on anda kontroll sulle sinu aja üle. Jõukus tähendab, et sa võid võtta aja maha, ilma et see finantsiliselt sind laostaks. Kuidas seda teha? Sellele saab palju vastuseid sellest raamatust.

Raamatukoguhoidja Katrin soovitab:

Sally Harris "Topelt-Felix", 2021

Peategelane on 11-aastane Felix, kelle elu keerleb paarisarvude ja hirmude ümber. Pärast järjekordset pahandust suunatakse ta koolinõustaja Hugo juurde, kes hakkab teda nõustama ja juhendama. Felixile meeldib käia raamatukogus, mitte lugemas, vaid raamatuid paika sättimas raamatukoguhoidja loal. Klassi saabub ka uus tüdruk, kes suunatakse Felixi pinginaabriks ja kellest saab Felixi esimene sõber. See raamat aitab mõista teisi ja seda sobib lugeda kõigil.

Raamatukoguhoidja Imbi soovitab:

Jenny Eclair "Mälestuste toad", 2022

Raamat räägib peategelase mälestuste kaudu suhetest perekonnas, saladustest ning kärgpere toimimise võimalikkusest. Mõtlemapanev raamat ja hea suvelugemine.

Geia (16) soovitab:

Måns Mosesson "Tim : Avicii elulugu", 2021

Raamat “Tim” räägib ühe tuntud, kuid introvertse noormehe eluloost. Raamatus rulluvad lahti muusikamaailma varjatud küljed ning tulevad päevavalgele probleemid, millega tuntud muusik pidid igapäevaselt toime tulema. Teose eesmärk on teavitada inimesi ohust, mis varitseb neid nende enda teadmata ning vähendada hukkamõistu inimeste suhtes, kes on valinud enda jaoks kergema tee.

-LN (14) soovitab noortele: 

Scott Westerfeld “Inetud”, 2011

Tegu on esimese osaga väga huvitavast raamatusarjast. Raamatu tegevus toimub tulevikus, kus praeguste inimeste peale mõeldakse kui rumalatele. Maailm on arenenud palju edasi. Raamatust saame teada, et tänapäeva inimesi kutsutakse roostekateks ja et me hävisime, kuna arenes välja mingi viirus, mis hävitas kogu nafta maakeralt (me sõltume sellest liiga palju). Ühiskond on hoopis teistmoodi üles ehitatud ja inimesed on jagatud kahte - ilusad ja inetud. Inetuna sünnivad kõik ja kui nad 16-aastaseks saavad tehakse nad ilusaks ja perfektseks, kuid koos protseduuriga tehakse midagi ka noorte ajudele… Mulle meeldis see raamat, sest see annab väga huvitava vaate praegusele maailmale ja paneb asjade üle mõtlema. Soovitaksin seda noortele, kellele meeldivad nii huvitavad kui ka seiklusrikkad lood.
Terry Pratchett “Mort”, 2020

Mort erineb teistest raamatutest, mida mina tavaliselt loen. See on väga laia pildiga ja sealne universum on hoopis teistmoodi üles ehitatud kui meie oma. Tegelane Mort hakkab Surma õpipoisiks. Surm aga tahab minna ennast lõbustama, sest ta on Kurbus ning jätab kõik tööülesanded Morti hoolde. Kogu tegevus toimub kettamaailmas, mis on lapik ja seda kannavad oma seljas 4 elevanti, keda omakorda kannab oma seljas määratu tähekilpkonn Suur A’Tuin ja seda kõike ümbritseb veel lõputult kosmosesse langev kosk. Tundub segane? Ma tean see ongi alguses segane, aga ma võin lubada, et kui sa kord raamatu läbi loed saad sa sellest kõigest aru ja loodan ka, et naudid seda. Mulle meeldib see raamat, sest see on väga naljakas ja natuke kentsakas. Kokkuvõttes väga tore lugemine 🙂

Jaana (41) soovitab:

Christie Watson "Hoolivuse keel: ühe meditsiiniõe lugu", 2020

Öeldakse, et õed ja hooldajad on erilised inimesed: oma valdkonna patrioodid ja fanaatikud. Armastada neid, kes sind ei salli - see olla tugeva inimese tunnus. Õed ja hooldajad on kõige tugevamad: nad seisavad hea ka nende eest, kes neid südamest jälestavad ja neavad. Sest nad hoolivad ja armastavad. Inspireerivalt. Päriselt ja lõpuni. See autobiograafiline raamat, milles autor juhatab lugejat inimese sünnist surmani ning erakorralise meditsiini osakonnast morgi, on muljetavaldav sissevaade sellesse hoolivusest, kaastundest ja headusest kantud elukutsesse ning selle telgitagustesse.
Laura Madeleine "Seal, kus kasvavad metsikud kirsid", 2019

Haarasin selle raamatu raamatukogust kaasa, kuna kaan kõnetas. Sisu tundus selline tavaline armastusromaan, mida võib ajaviiteks lugeda. Tegelikkuses on see nii ilus lugu, mis haarab endasse ja jääb sinna pikalt. Raamat, mida veelkord loeksin.

Raamatukoguhoidja Teele soovitab lastele:

David Litchfield "Karu ja klaver", 2020

Raamat räägib loo karupojast, kes leiab metsast vana klaveri. Ta hakkab klaverit iga päev mängima ja harjutama. Suuremaks saades oskab karu klaverit mängida juba meisterlikult. Karu klaverimäng hakkab meeldima ka teistele metsaelanikele. Klaverihelid panevad karu unistama kaugetest maadest. Ühel päeval satuvad metsa üks tüdruk koos isaga, kes kutsuvad karu linna klaverit mängima. Uudishimust lähebki karu linna elama. Temast saab maailmakuulus pianist. Mis edasi saab, lugege juba raamatust! Tore ja südamlik lugu.
Illustratsioonid on omapärased ja armsad.

“Karmimate” kriminullide fänn Jana (41) soovitab:

Ragnar Jonasson „Pimedus“, 2022

Triloogia „Peidus Island“ esimeses osas asub peatselt pensionile saadetav uurija Hulda lahti harutama üht vana surmajuhtumit. Päevavalgele tulevad nii vägivaldsete surmade asjaolud ja mõrvar kui ka Hulda keeruline minevik. Romaani lõpp on huvitav, justkui lõpeks kõik surmaga, aga et tegemist on triloogia esimese osaga, siis on põhjust arvata, et surm pole veel kõige lõpp. Põnev lugemine Islandi krimi fännidele.

Raamatukoguhoidja Teele soovitab:

Liina Vagula "Keegi teine", 2018

Noortele mõeldud raamat räägib loo Eliisast, kes ärkab ühel hommikul üles selle peale, et teda kutsutakse Klaarikaks. Ta avastab, et ei olegi oma kodus, vaid hoopis vanaema juures. Kõik tundub kuidagi tuttav, aga samas nii võõras. Pikapeale saab tüdruk aru, et ta on sattunud minevikku ja oma ema kehasse, kui ema oli tema vanune. Eliisa sattub oma ema probleemide keskele, millega pole kerge toime tulla. Samal ajal otsib tüdruk võimalust oma aega ja kehasse tagasi pääseda, aga see tundub veel keerulisem olevat.

Riina (57) soovitab:

Mihaly Csikszentmihalyi
"Kulgemine : optimaalse kogemuse psühholoogia", 2022


Raamat räägib sellest, kuidas nautida hetke. Sellest hetkest alates, kui sa oled õppinud nautima hetke, kaovad sinu jaoks kõik maailma probleemid. Autor näitab, et õnnelik olemiseks ei vaja me elus mitte kedagi ega midagi, õnn on vaid meis endis.

Virve (85) soovitab: 

Miika Nousiainen "Juureravi", 2022

Lugemissoovitus neile, kes armastavad leebet teravmeelset huumorit. Kui olete lugenud seda romaani, ei unusta te kunagi enam kasutada hambaniiti!

Marju (27) soovitab:

Anders Hansen "Tugev aju : kuidas liikumine ja treening sinu aju tugevdavad", 2018.

Pärast selle raamatu lugemist tunned tõesti motivatsiooni liikuda. Raamatu teaduslik pool on arusaadav ja huvitav. Lisatud humoorikas stiil teeb lugemise mõnusaks. Raamatust saab teadmisi ja soovitusi liikumiseks igas vanuses.

Ruth (92) soovitab:

Stefano Massini „Lehman Brothers“, 2021

See raamat on väga huvitav ja meeldis mulle väga.
Lugu sellest, kuidas juudid läksid pärast sõda Saksamaalt Ameerikasse ja hakkasid seal panka looma. Raamat näitab, kuidas sugulased elavad ja kokku hoiavad, kuidas hoitakse juudi traditsioone. Soovitan lugeda!

Raamatukoguhoidja Teele soovitab lugemist algajale teismelisele:

Katie Kirby "Lottie Brooksi äärmiselt piinlik elu" 2021

Raamat on kirjutatud 11-aastase tüdruku pilgu läbi. Kuna Lottie parim sõbranna kolib välismaale, on Lottie sunnitud minema põhikooli üksi. Ta teeb endale plaani, mis aitaks kooliaasta üle elada. Kuid alati ei pruugi plaanid täide minna nii nagu Lottie sooviks. Pealegi vaevab teda üks elu jõledaim väljakutse - puberteet. Raamat räägib sõprusest, koolikiusamisest, soovist kuhugi kuuluda, tüütust väikevennast, teadmatusest ja piinlikkusest, teismeliseks saamise rõõmudest ja valudest. Lugu on kaasahaarav, kirjutatud päeviku stiilis. Raamatut ilmestavad vahvad ja humoorikad illustratsioonid.

Krista (69) soovitab:

Anthony William "Meditsiinimeedium. Kuidas lõplikult terveneda. Krooniliste ja mõistatuslike haiguste saladused", 2016

Juba raamatu pealkiri ütleb ära, millest seal juttu tuleb. Hea on see, et kogu raamat on kirjutatud positiivses võtmes, et igast olukorrast on olemas väljapääs. Põhjalikult on lahti seletatud tänapäeva inimeste tervist kahjustavate asjaolude tegelik taust ning pakutud samm-sammulisi juhendeid oma tervise taastamiseks. Järjekordselt saab tõestatud asjaolu, et sa oled see, mida sööd. Meie tervis on sõna otseses mõttes meie endi kätes.
Üle maailma ja ka meil siin Eestis on väga palju inimesi, kes on nende õpetuste põhjal tervenenud. Kui teema huvitab, siis on eesti keelde tõlgitud samalt autorilt veel neli raamatut, kus pakutakse konkreetsemaid juhiseid enda tervendamiseks. Head lugemist!

Liis (83) soovitab:

Kui on psüühiliselt raske, on mure, masendus, siis soovitan luuleteraapiat. Mina kogesin seda alles hiljuti taas võttes raskes meeleolus kätte Viivi Luige luulekogu.
Alustasin kohe algusest peale ja meel sai helgemaks,
rahunesin ja sain madalseisust üle.
Alati võib üle lugeda juba varem meeldinud autorite luulet.
Soovitan ka Ernst Enno luulet.

Eevi (83) soovitab:

Maggie O´Farrell "Hamnet", 2021

Seda raamatut lugesin viimati. Soovitan. Raamat räägib Shakespear`i pereelust ja lapsena surnud pojast Hamnetist, kellele mõeldes Shakespeare kirjutas "Hamleti".
Kristina Sabaliauskaite "Peetri keisrinna", 2021

See raamat vist ei vaja reklaami. Haarav.
Annab hea ülevaate elust Vene keisrikojas. Küllaltki naturalistlik.

Raamatukoguhoidja Teele soovitab, mida lastele lugemiseks pakkuda:

„Printsess Võrukaela talveloits“, 2022

Võrukael on väike tüdruk. Tal on võluvõimed ja palju erinevaid kroone. Ilmselt on igale lapsevanemale lugu tuttav. Talvel laste riietamine võib olla paras katsumus. Ema on lubanud viia väikevenda Tõnni kelgutama. Ta ei mõista, et Võrukaelal on tähtsad toimetused käsil ja neid ei saa jätta pooleli sellepärast, et peab minema õue või magama. Nagu kõikidele tüdrukutele meeldivad Võrukaelale printsessikleidid, pärlid, tiivad ja sõrmus. Võrukael tahab minna kelgutama printsessikleidis, aga ema ei mõista Võrukaela. Toredate piltidega ja tuttav lugu elust enesest nii lastele kui ka lastevanematele.
„Kimalane Karla ootab vihma“, 2021

Armas lugu sellest, kuidas kimalane Karlal on kõht tühi ja ta ei
leia ühtegi lilleõit. Korraga tunneb kimalane magusat lillelõhnas,
mis juhatab ta Oskari pere õiterohkele rõdule.
Karla hakkab sageli kauneid lilli külastama.
Väike kimalane aitab päästa taimi suurest hädast.
Väga tore lugu ja ilusate illustratsioonidega raamat.
Raamat juhib lastele arusaadaval moel tähelepanu elurikkusele ja loodusele meie ümber.
"Karl kahevahel", 2021

Karl on alati kahevahel. Ta kardab teha valesid valikuid ja
kas ta ikka valib parima. Karl kõhkleb, kas võtta šokolaadijäätis või vanillijäätis, panna täna jalga triibulised või täpilised püksid. Kõige raskem on Karlil valida endale sünnipäevakinki. Täbarast olukorrast päästab Karli armas valge ja natuke pruun koer. Koer aitab ise Karlil valikuid teha ja valib ta endale sõbraks.
Tore raamat, mis räägib kõhklustest, aga ka koertest ja sõprusest.

Milvi (75) soovitab:

David Vseviov "Onu Moritza sõnaraamat", 2021

Head lood absurdihuumori võtmes. Ootamatud, vaimukad, enamasti lõputa - õigemini justkui pakutakse võimalust lõpp omatahtsi juurde mõelda. Lugesin mõnuga, oodates iga päev hetke, mil tuli aeg raamat kätte võtta. No ikka mõnulemise raamat! Lisaboonuseks originaalne kujundus ja kontrastne kiri - mugav lugeda ka prillikandjale. Vaatamata raamatu paksusele läheb lugemine linnulennul ja kahju, kui otsa saab!

Siiri (60) soovitab:

Massimo Garmellini "Ilusaid unenägusid", 2015

Lugesin selle autobiograafilise psühhoanalüütilise pihtimuse uuesti üle. Itaalia perekond on ikka hoopis midagi muud kui Eesti perekond, sellest tulenevad ka erinevused meie maailmapildis ja isiksuse arengus. Kuid tegemist on olulise kirjandusliku saavutusega, milleni autor oma teosega on jõudnud. Milline kadestamisväärt julge, humoorikas, südamlik, tundeküllane, kõhedust tekitav eneseanalüüs - kasuta või psühholoogiaõpikuna! Kogu loo ülesehitus ja lähenemisviis on nii ehe, lihtne, mõjuv, briljantne, et võiks ka kolmas kord igavlemata lugeda.
Lars Mytting "Uju koos uppujatega", 2016

See suurepärane kirjateos sisaldab kõikide raamatužanrite parimaid külgi, olles nii psühhodraama kui põnevik, ajalooline romaan kui ajaviitekirjandus, sisaldab üht-teist võrratust loodusest ja kunstimaailmast. Ei jäta külmaks üheski vanuses täiskasvanud lugejat. Ei ole ühestki otsast ülepingutatud, ei jäta traagelniite nähtavale, ei koorma liigselt ega aja unele. Selliseid raamatuid loeks ikka ja jälle.
Kjell Westö "Väävelkollane taevas", 2018

Indiviid-perekond-ühiskond - kõik lülid on mandalamustritest pudenenud sasipundardeks. Kiiremini kui sotsiaalteadlased jõuavad süsteemi luua, jõuame meie neid purustada, hakkida, ümber pöörata. Maailm on habras mitte ainult ökoloogilisest aspektist - eks ole inimloomgi oma hädadega osa sellest suurest tervikust. Autor nopib armastan-ei armasta-armastan-ei armasta kroonlehti oma südame küljest ja jälgib lahtise pilguga ümberringi toimuvat oma lähikonnas ja terves maailmas. Noorem põlvkond püüab maailma parandada, aga astub iseeneste seatud lõksudesse. Mis ühele hea, see teisele halb ja väga palju väärtushinnanguid istub kahe kõrva vahel kinni. Maailm toimub.

Marek (40) soovitab:
Enamus inimesi soovib elus vabadust ja täna see on tõesti võimalik ainult oma rahaasju kontrollides ning seeläbi meelekindlust + vabadust luues. Kõik need raamatud on
vundament, mis aitab inimese järjepideva arengu teekonnale.

Morgan Housel "Raha psühholoogia", 2021

Soovitan lugejal, kes tahab enda elu juhtima hakata, lugeda alustuseks läbi see raamat. Kergelt loetav raamat näitab põhimõtteid,
mida peaks hakkama järgima ja looma.
James Clear "Aatomharjumused", 2019

Suurepärane raamat harjumuste loomisest. See aitab mõista, et oluline pole ennast lühikese perioodiga ribadeks tõmmata, vaid luua pisikeste igapäevaste sammude teekond. Luues ja kinnistades harjumused saavutame tasapisi edu kõiges, mida soovime ellu luua.

Jaak Roosaare "Rikkaks saamise õpik", 2018
Kristjan Liivamägi "Rahaedu põhimõtted", 2020


Kui harjumuste loomise ja kinnistamise kunst selge, siis võiks lugeda need paar väga head rahatarkuse raamatut. Siin tutvustatakse erinevaid võimalusi ja antakse konkreetseid samme. Loovad teemast hea üldpildi.

Virve (85) soovitab:

Mare Mätas "Minu Kihnu : külas või külata", 2021

Raamat on kirjutatud heas ladusas keeles ja humoristlikult ning annab hea ülevaate kihnlaste elust ja saarerahva kommetest ja traditsioonidest.


Ilona (53) soovitab:

Lee Alan Dugatkin, Ljudmila Trut
"Kuidas kodustada rebast (ja luua vähehaaval koera)", 2020


Ühe peategelase Dmitri Beljajevi seiklusi 1952. aastal kirjeldatakse selles raamatus nii: "Pärast pikka sõitu Tallinnas rongist väljunud, istus ta kohalikku lõuna poole suunduvasse, mis liikus läbi tillukeste külade; teed olid nii auklikud, et väärisid vaevu teede nime. Dmitri sihtkoht oli sügaval Eesti metsade rüpes paiknev väike Kohila alevik." (lk 19) Neist auklikest teedest sai alguse laiahaardeline interdistsiplinaarne projekt, mille tulemused on mõjutanud meie teadmisi geneetikast ja evolutsioonist. Vanematele lugejatele pakuvad loo ajastule omased nüansid äratundmishetki. Nooremad lugejad saavad teada, kuidas tehti teadust Nõukogude Liidus ning kuidas ka nii saadi ülemaailmset teadmist muutvaid tulemusi. Neile, kel loomadega eriomane suhe, on raamatus kuhjaga emotsionaalset äratundmisrõõmu sõprussuhtest looma ja inimese vahel.
Raamatus kirjeldatud eksperimente saab vaadata nt siit https://www.youtube.com/watch?v=4dwjS_eI-lQ&t=33s

Milvi (75) soovitab:

Tove Jansson "Reis kerge pagasiga", 2020

Üks tore "öökapiraamat". Sama lahe, soe ja humoorikas nagu "Muumitrollid". Vahel väikese kurbusenoodiga, aga igas jutukeses ka oma tore " kiiks" sees. Mõnus lugemine neilegi reisihuvilistele, kes praegu ehk reisipausil. Ja hea une annab ka!

Jaak (45) soovitab:

Andy Weir "Ave Maria", 2021

Nende jaoks, kellel on Andy Weiri "Marslane" juba loetud, ei vaja tänavu ilmunud "Ave Maria" reklaami. Tekst on ühtviisi vaimukas ja füüsikat ning keemiat puudutavad selgitused lihtsasti mõistetavad isegi nende (minu) jaoks, kes koolis nendes ainetes koolipoisi hindeid said. Kui "Marslane" on pigem seiklusjutt, mille tegevus juhtumisi Marsil toimub, siis "Ave Maria" liigitub juba kindlalt ulme žanrisse. Kirjaniku fantaasia ja jutustamisoskus on muljet avaldavad ning mõlemad romaanid on ulmesõpradele kohustuslikud ja ka põnevike austajad ei pea pettuma.

Jaak (55) soovitab:

Bohumil Hrabal "Ma teenindasin Inglise kuningat", 2019

Lugemissoovitus meestele, kelle ego raamidesse ei mahu.
Lugu kelneriõpilasest täismehe kirgastumiseni.
Lugesin läbi ühe öövahi ajal ja soovitan soojalt!

Anne (43) soovitab:
Kõigi nende raamatute puhul tunnen mingit tunnet, mida sõnadesse ilmselt panna ei oska pooltki nii, nagu need raamatud tegelikult mõjusid. Need puudutasid mind ja nende lugemine pakkus kuidagi erilist rahuldust.

Sally Salminen "Katrina", 2021

Eluline lugu, kirjanik oskab meisterlikult tegelaskujude tegevuste
motiive mõistma panna. Vägev lugemine.
Elizabeth Strout "Olive Kitteridge", 2016

Autor oskab vaid mõne lausega tegelaskujude elu mõistma panna.
Kaasahaarav ja nauditav lugemine.
Romain Gary "Elu alles ees", 2021

Hullu olukorra kirjeldamine läbi erilise huumoriprisma. Lugu nagu maal. Oma osa on ilmselt ka Tõnu Õnnepalu imelisel tõlkel.

Imbi (84) soovitab:

David Quammen "Hüpe. Zoonoosid ja järgmine üleilmne pandeemia", 2014

See on suurepärane raamat, mis on kirjutatud juba 2012. Autor selgitab, miks sellised pandeemiad on vältimatud ja kuidas me neid ise põhjustanud oleme. Tasub teada.
Nicholas Carr "Triiv madalikule: mida internet meie ajuga teeb", 2012

Mõtlemapanev ja tark raamat.
S. J. Bennett "Windsori sõlm", 2021

Lõbus lugemine õhtuks, mil und ei tule. Vaimukas raamat, kus detektiiviks on Inglise kuninganna

Lugeja Aune (55) soovitab:

Tan Twan Eng “Õhtuste udude aed”, 2015

Imeliste looduskirjeldustega raamat, mis paneb kujutlusvõime tööle nii, et lugedes tõesti “näed” tiigiveel peegeldumas kummargil paju jne. Lugu ise on II Maailmasõja järgsest ajast Malaisias ja peategelase saatus on põimitud sõjaga. Mina eriti ei teadnud ega teadvustanud enne selle raamatu lugemist, et Malaisias oli Jaapani okupatsioon. Samas jälle on see lugu kontrastne: sõjakoledused vs aia loomise ilu, sealjuures tegelaste vastandumine ja eesmärgi nimel oludega leppimine. Lugesin seda üsna ammu, aga jäi meelde. Ei sobi, kui tahaks midagi kerget lugeda.
Margaret Atwood “Süda vaikib viimasena”, 2016

Atwood keerab ikka vindi üle oma lugusid jutustades ning tekitab tunde, et kõik see võib ka reaalselt juhtuda, kui ette ei vaata. Mehe ja naise vaheline suhe pannakse väga julmalt proovile kriisisituatsioonis. Kui palju ja millest oleme valmis loobuma isikliku mugavuse nimel? Isikliku heaolu nimel tood ohvriks lähedase? Mis edasi, kui asjaolud muutuvad? Ja samas võib kogu sellesse loosse suhtuda natukese huumoriga, kuna meie siin ei ole pikalt heaoluühiskonnas elanud.
Tove Jansson “Muumitroll”

Mõnus lugemine koos lapsega. Mida vanemaks ma saan, seda huvitavamad need lood tunduvad.