Lugeja soovitab

Virve (85) soovitab: 

Miika Nousiainen "Juureravi", 2022

Lugemissoovitus neile, kes armastavad leebet teravmeelset huumorit. Kui olete lugenud seda romaani, ei unusta te kunagi enam kasutada hambaniiti!

Marju (27) soovitab:

Anders Hansen "Tugev aju : kuidas liikumine ja treening sinu aju tugevdavad", 2018.

Pärast selle raamatu lugemist tunned tõesti motivatsiooni liikuda. Raamatu teaduslik pool on arusaadav ja huvitav. Lisatud humoorikas stiil teeb lugemise mõnusaks. Raamatust saab teadmisi ja soovitusi liikumiseks igas vanuses.

Ruth (92) soovitab:

Stefano Massini „Lehman Brothers“, 2021

See raamat on väga huvitav ja meeldis mulle väga.
Lugu sellest, kuidas juudid läksid pärast sõda Saksamaalt Ameerikasse ja hakkasid seal panka looma. Raamat näitab, kuidas sugulased elavad ja kokku hoiavad, kuidas hoitakse juudi traditsioone. Soovitan lugeda!

Raamatukoguhoidja Teele soovitab lugemist algajale teismelisele:

Katie Kirby "Lottie Brooksi äärmiselt piinlik elu" 2021

Raamat on kirjutatud 11-aastase tüdruku pilgu läbi. Kuna Lottie parim sõbranna kolib välismaale, on Lottie sunnitud minema põhikooli üksi. Ta teeb endale plaani, mis aitaks kooliaasta üle elada. Kuid alati ei pruugi plaanid täide minna nii nagu Lottie sooviks. Pealegi vaevab teda üks elu jõledaim väljakutse - puberteet. Raamat räägib sõprusest, koolikiusamisest, soovist kuhugi kuuluda, tüütust väikevennast, teadmatusest ja piinlikkusest, teismeliseks saamise rõõmudest ja valudest. Lugu on kaasahaarav, kirjutatud päeviku stiilis. Raamatut ilmestavad vahvad ja humoorikad illustratsioonid.

Krista (69) soovitab:

Anthony William "Meditsiinimeedium. Kuidas lõplikult terveneda. Krooniliste ja mõistatuslike haiguste saladused", 2016

Juba raamatu pealkiri ütleb ära, millest seal juttu tuleb. Hea on see, et kogu raamat on kirjutatud positiivses võtmes, et igast olukorrast on olemas väljapääs. Põhjalikult on lahti seletatud tänapäeva inimeste tervist kahjustavate asjaolude tegelik taust ning pakutud samm-sammulisi juhendeid oma tervise taastamiseks. Järjekordselt saab tõestatud asjaolu, et sa oled see, mida sööd. Meie tervis on sõna otseses mõttes meie endi kätes.
Üle maailma ja ka meil siin Eestis on väga palju inimesi, kes on nende õpetuste põhjal tervenenud. Kui teema huvitab, siis on eesti keelde tõlgitud samalt autorilt veel neli raamatut, kus pakutakse konkreetsemaid juhiseid enda tervendamiseks. Head lugemist!

Liis (83) soovitab:


Kui on psüühiliselt raske, on mure, masendus, siis soovitan luuleteraapiat. Mina kogesin seda alles hiljuti taas võttes raskes meeleolus kätte Viivi Luige luulekogu.
Alustasin kohe algusest peale ja meel sai helgemaks,
rahunesin ja sain madalseisust üle.
Alati võib üle lugeda juba varem meeldinud autorite luulet.
Soovitan ka Ernst Enno luulet.

Eevi (83) soovitab:

Maggie O´Farrell "Hamnet", 2021

Seda raamatut lugesin viimati. Soovitan. Raamat räägib Shakespear`i pereelust ja lapsena surnud pojast Hamnetist, kellele mõeldes Shakespeare kirjutas "Hamleti".
Kristina Sabaliauskaite "Peetri keisrinna", 2021

See raamat vist ei vaja reklaami. Haarav.
Annab hea ülevaate elust Vene keisrikojas. Küllaltki naturalistlik.

Raamatukoguhoidja Teele soovitab, mida lastele lugemiseks pakkuda:

„Printsess Võrukaela talveloits“, 2022

Võrukael on väike tüdruk. Tal on võluvõimed ja palju erinevaid kroone. Ilmselt on igale lapsevanemale lugu tuttav. Talvel laste riietamine võib olla paras katsumus. Ema on lubanud viia väikevenda Tõnni kelgutama. Ta ei mõista, et Võrukaelal on tähtsad toimetused käsil ja neid ei saa jätta pooleli sellepärast, et peab minema õue või magama. Nagu kõikidele tüdrukutele meeldivad Võrukaelale printsessikleidid, pärlid, tiivad ja sõrmus. Võrukael tahab minna kelgutama printsessikleidis, aga ema ei mõista Võrukaela. Toredate piltidega ja tuttav lugu elust enesest nii lastele kui ka lastevanematele.
„Kimalane Karla ootab vihma“, 2021

Armas lugu sellest, kuidas kimalane Karlal on kõht tühi ja ta ei
leia ühtegi lilleõit. Korraga tunneb kimalane magusat lillelõhnas,
mis juhatab ta Oskari pere õiterohkele rõdule.
Karla hakkab sageli kauneid lilli külastama.
Väike kimalane aitab päästa taimi suurest hädast.
Väga tore lugu ja ilusate illustratsioonidega raamat.
Raamat juhib lastele arusaadaval moel tähelepanu elurikkusele ja loodusele meie ümber.
"Karl kahevahel", 2021

Karl on alati kahevahel. Ta kardab teha valesid valikuid ja
kas ta ikka valib parima. Karl kõhkleb, kas võtta šokolaadijäätis või vanillijäätis, panna täna jalga triibulised või täpilised püksid. Kõige raskem on Karlil valida endale sünnipäevakinki. Täbarast olukorrast päästab Karli armas valge ja natuke pruun koer. Koer aitab ise Karlil valikuid teha ja valib ta endale sõbraks.
Tore raamat, mis räägib kõhklustest, aga ka koertest ja sõprusest.

Milvi (75) soovitab:

David Vseviov "Onu Moritza sõnaraamat", 2021

Head lood absurdihuumori võtmes. Ootamatud, vaimukad, enamasti lõputa - õigemini justkui pakutakse võimalust lõpp omatahtsi juurde mõelda. Lugesin mõnuga, oodates iga päev hetke, mil tuli aeg raamat kätte võtta. No ikka mõnulemise raamat! Lisaboonuseks originaalne kujundus ja kontrastne kiri - mugav lugeda ka prillikandjale. Vaatamata raamatu paksusele läheb lugemine linnulennul ja kahju, kui otsa saab!

Siiri (60) soovitab:

Massimo Garmellini "Ilusaid unenägusid", 2015

Lugesin selle autobiograafilise psühhoanalüütilise pihtimuse uuesti üle. Itaalia perekond on ikka hoopis midagi muud kui Eesti perekond, sellest tulenevad ka erinevused meie maailmapildis ja isiksuse arengus. Kuid tegemist on olulise kirjandusliku saavutusega, milleni autor oma teosega on jõudnud. Milline kadestamisväärt julge, humoorikas, südamlik, tundeküllane, kõhedust tekitav eneseanalüüs - kasuta või psühholoogiaõpikuna! Kogu loo ülesehitus ja lähenemisviis on nii ehe, lihtne, mõjuv, briljantne, et võiks ka kolmas kord igavlemata lugeda.
Lars Mytting "Uju koos uppujatega", 2016

See suurepärane kirjateos sisaldab kõikide raamatužanrite parimaid külgi, olles nii psühhodraama kui põnevik, ajalooline romaan kui ajaviitekirjandus, sisaldab üht-teist võrratust loodusest ja kunstimaailmast. Ei jäta külmaks üheski vanuses täiskasvanud lugejat. Ei ole ühestki otsast ülepingutatud, ei jäta traagelniite nähtavale, ei koorma liigselt ega aja unele. Selliseid raamatuid loeks ikka ja jälle.
Kjell Westö "Väävelkollane taevas", 2018

Indiviid-perekond-ühiskond - kõik lülid on mandalamustritest pudenenud sasipundardeks. Kiiremini kui sotsiaalteadlased jõuavad süsteemi luua, jõuame meie neid purustada, hakkida, ümber pöörata. Maailm on habras mitte ainult ökoloogilisest aspektist - eks ole inimloomgi oma hädadega osa sellest suurest tervikust. Autor nopib armastan-ei armasta-armastan-ei armasta kroonlehti oma südame küljest ja jälgib lahtise pilguga ümberringi toimuvat oma lähikonnas ja terves maailmas. Noorem põlvkond püüab maailma parandada, aga astub iseeneste seatud lõksudesse. Mis ühele hea, see teisele halb ja väga palju väärtushinnanguid istub kahe kõrva vahel kinni. Maailm toimub.

Marek (40) soovitab:
Enamus inimesi soovib elus vabadust ja täna see on tõesti võimalik ainult oma rahaasju kontrollides ning seeläbi meelekindlust + vabadust luues. Kõik need raamatud on
vundament, mis aitab inimese järjepideva arengu teekonnale.

Morgan Housel "Raha psühholoogia", 2021

Soovitan lugejal, kes tahab enda elu juhtima hakata, lugeda alustuseks läbi see raamat. Kergelt loetav raamat näitab põhimõtteid,
mida peaks hakkama järgima ja looma.
James Clear "Aatomharjumused", 2019

Suurepärane raamat harjumuste loomisest. See aitab mõista, et oluline pole ennast lühikese perioodiga ribadeks tõmmata, vaid luua pisikeste igapäevaste sammude teekond. Luues ja kinnistades harjumused saavutame tasapisi edu kõiges, mida soovime ellu luua.

Jaak Roosaare "Rikkaks saamise õpik", 2018
Kristjan Liivamägi "Rahaedu põhimõtted", 2020


Kui harjumuste loomise ja kinnistamise kunst selge, siis võiks lugeda need paar väga head rahatarkuse raamatut. Siin tutvustatakse erinevaid võimalusi ja antakse konkreetseid samme. Loovad teemast hea üldpildi.

Virve (85) soovitab:

Mare Mätas "Minu Kihnu : külas või külata", 2021

Raamat on kirjutatud heas ladusas keeles ja humoristlikult ning annab hea ülevaate kihnlaste elust ja saarerahva kommetest ja traditsioonidest.


Ilona (53) soovitab:

Lee Alan Dugatkin, Ljudmila Trut
"Kuidas kodustada rebast (ja luua vähehaaval koera)", 2020


Ühe peategelase Dmitri Beljajevi seiklusi 1952. aastal kirjeldatakse selles raamatus nii: "Pärast pikka sõitu Tallinnas rongist väljunud, istus ta kohalikku lõuna poole suunduvasse, mis liikus läbi tillukeste külade; teed olid nii auklikud, et väärisid vaevu teede nime. Dmitri sihtkoht oli sügaval Eesti metsade rüpes paiknev väike Kohila alevik." (lk 19) Neist auklikest teedest sai alguse laiahaardeline interdistsiplinaarne projekt, mille tulemused on mõjutanud meie teadmisi geneetikast ja evolutsioonist. Vanematele lugejatele pakuvad loo ajastule omased nüansid äratundmishetki. Nooremad lugejad saavad teada, kuidas tehti teadust Nõukogude Liidus ning kuidas ka nii saadi ülemaailmset teadmist muutvaid tulemusi. Neile, kel loomadega eriomane suhe, on raamatus kuhjaga emotsionaalset äratundmisrõõmu sõprussuhtest looma ja inimese vahel.
Raamatus kirjeldatud eksperimente saab vaadata nt siit https://www.youtube.com/watch?v=4dwjS_eI-lQ&t=33s

Milvi (75) soovitab:

Tove Jansson "Reis kerge pagasiga", 2020

Üks tore "öökapiraamat". Sama lahe, soe ja humoorikas nagu "Muumitrollid". Vahel väikese kurbusenoodiga, aga igas jutukeses ka oma tore " kiiks" sees. Mõnus lugemine neilegi reisihuvilistele, kes praegu ehk reisipausil. Ja hea une annab ka!

Jaak (45) soovitab:

Andy Weir "Ave Maria", 2021

Nende jaoks, kellel on Andy Weiri "Marslane" juba loetud, ei vaja tänavu ilmunud "Ave Maria" reklaami. Tekst on ühtviisi vaimukas ja füüsikat ning keemiat puudutavad selgitused lihtsasti mõistetavad isegi nende (minu) jaoks, kes koolis nendes ainetes koolipoisi hindeid said. Kui "Marslane" on pigem seiklusjutt, mille tegevus juhtumisi Marsil toimub, siis "Ave Maria" liigitub juba kindlalt ulme žanrisse. Kirjaniku fantaasia ja jutustamisoskus on muljet avaldavad ning mõlemad romaanid on ulmesõpradele kohustuslikud ja ka põnevike austajad ei pea pettuma.

Jaak (55) soovitab:

Bohumil Hrabal "Ma teenindasin Inglise kuningat", 2019

Lugemissoovitus meestele, kelle ego raamidesse ei mahu.
Lugu kelneriõpilasest täismehe kirgastumiseni.
Lugesin läbi ühe öövahi ajal ja soovitan soojalt!

Anne (43) soovitab:
Kõigi nende raamatute puhul tunnen mingit tunnet, mida sõnadesse ilmselt panna ei oska pooltki nii, nagu need raamatud tegelikult mõjusid. Need puudutasid mind ja nende lugemine pakkus kuidagi erilist rahuldust.

Sally Salminen "Katrina", 2021

Eluline lugu, kirjanik oskab meisterlikult tegelaskujude tegevuste
motiive mõistma panna. Vägev lugemine.
Elizabeth Strout "Olive Kitteridge", 2016

Autor oskab vaid mõne lausega tegelaskujude elu mõistma panna.
Kaasahaarav ja nauditav lugemine.
Romain Gary "Elu alles ees", 2021

Hullu olukorra kirjeldamine läbi erilise huumoriprisma. Lugu nagu maal. Oma osa on ilmselt ka Tõnu Õnnepalu imelisel tõlkel.

Imbi (84) soovitab:

David Quammen "Hüpe. Zoonoosid ja järgmine üleilmne pandeemia", 2014

See on suurepärane raamat, mis on kirjutatud juba 2012. Autor selgitab, miks sellised pandeemiad on vältimatud ja kuidas me neid ise põhjustanud oleme. Tasub teada.
Nicholas Carr "Triiv madalikule: mida internet meie ajuga teeb", 2012

Mõtlemapanev ja tark raamat.
S. J. Bennett "Windsori sõlm", 2021

Lõbus lugemine õhtuks, mil und ei tule. Vaimukas raamat, kus detektiiviks on Inglise kuninganna

Lugeja Aune (55) soovitab:

Tan Twan Eng “Õhtuste udude aed”, 2015

Imeliste looduskirjeldustega raamat, mis paneb kujutlusvõime tööle nii, et lugedes tõesti “näed” tiigiveel peegeldumas kummargil paju jne. Lugu ise on II Maailmasõja järgsest ajast Malaisias ja peategelase saatus on põimitud sõjaga. Mina eriti ei teadnud ega teadvustanud enne selle raamatu lugemist, et Malaisias oli Jaapani okupatsioon. Samas jälle on see lugu kontrastne: sõjakoledused vs aia loomise ilu, sealjuures tegelaste vastandumine ja eesmärgi nimel oludega leppimine. Lugesin seda üsna ammu, aga jäi meelde. Ei sobi, kui tahaks midagi kerget lugeda.
Margaret Atwood “Süda vaikib viimasena”, 2016

Atwood keerab ikka vindi üle oma lugusid jutustades ning tekitab tunde, et kõik see võib ka reaalselt juhtuda, kui ette ei vaata. Mehe ja naise vaheline suhe pannakse väga julmalt proovile kriisisituatsioonis. Kui palju ja millest oleme valmis loobuma isikliku mugavuse nimel? Isikliku heaolu nimel tood ohvriks lähedase? Mis edasi, kui asjaolud muutuvad? Ja samas võib kogu sellesse loosse suhtuda natukese huumoriga, kuna meie siin ei ole pikalt heaoluühiskonnas elanud.
Tove Jansson “Muumitroll”

Mõnus lugemine koos lapsega. Mida vanemaks ma saan, seda huvitavamad need lood tunduvad.